FAIL (the browser should render some flash content, not this).

 

BOĞAZIN SERİN SULARI, UYGUR DANS RÜZGARI İLE DALGALANDI!


Çin Halk Cumhuriyeti Büyük Elçiliği ve Uygur Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin katkıları ile 18 -19 Kasım’da İstanbul’a gelen Uygur Dans ve Müzik Topluluğu, muhteşem gösterileri ile tüm izleyicilerin gönlünde taht kurmayı başardı! Sanatın tüm dünya insanlarını kapsayan ve bütünleştiren uluslarası dili, Türk, Uygur, Çin ve birçok farklı halkı biraraya getirdi. Gecede, izleyicilere unutulmaz bir gösteri sunan Uygur Dans ve Müzik Topluluğu’nun çok değerli sanatkarları ile birlikte, seyirciler kimi zaman hareketli danslar sayesinde kendilerini sahnede dans ederken, kimi zaman da duygulu nameler sırasında göz yaşları ve coşku içinde buldular. Gecenin düzenlenmesinde büyük katkıları olan Uygur Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Sabir Boğda, tüm Uygur halkının sıla özlemini bir nebze olsun dindirebildiği ve Türkiye’deki vatandaşlarına, bu gurbet hayatında, 2 saat için de olsa kendilerini vatanlarındaymış gibi hissettirebildiği için, hem değerli sanatçılardan hem de izleyicilerden büyüş alkış aldı. Uygur işadamlarından Aziz Alemdar, Celil Taş, Mehmet Niyaz Kaştaş ve Abdulrakip Kucar da gece sonunda sanatçılarımızı Turk misafirpervelerliğine yakışır şekilde ağarladılar. Bu organizasyonun her yıl geleneksel hale getirilmesi ve 2012 yılında düzenlenecek Türk Dünyası Kültür Şenliğinde Uygur Özerk Bölgesinin de sanat ve sanatçıları ile temsil edilmesi planlanmaktadır.

URUMCHI’DEKİ BÜYÜK FUAR’A TÜRK İLGİSİ
Sincan - Uygur Özerk Bölgesi yetkililerinin büyük emekleri sayesinde bu sene ilki gerçekleştirilen Uluslararsı Avrasya Fuarı 9 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirildi. Fuarın ilk kez düzenlenmesi sebebi ile dış katılımcılar az da olsa Çin'in iç kısımlarından gelen ziyarteçilerin yoğunluğu dikkat çekiciydi. Yabancı fuar standlarında Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Rusya yanında Turkiye'de 13 firma ile yer aldı. Ve Urumchi ilk defa uluslararası bir fuara ev sahipliği yapma deneyimi yaşadı. Türk katılımcı firmaların içerisinde seramik, granit, çay ve gıda gibi alanlarda hizmet veren firmalar yer aldı. UYSID yöneticileri de, tüm destek ve paylaşımları ile katılımcı Türk firmalarına yardımcı oldu. Değerli büyük elçimiz ve Türk Konsolosluğunun saygıdeğer yetkilileri sayesinde, fuar Türk katılımcılar için sorunsuz ve verimli geçti. Fuar sonrası Elçiliğimizin nazik daveti ile Türk katılımcı firmalarının yetkilileri ile yemek yendi. Uygur halkının ve coğrafyasının yaşam tarzı, din, dil ve kültür açısından Türk halkına ve yaşayışına yakınlığı sebebiyle Türk Firmalarının standları oldukça ilgi gördü.

İSTANBUL VE URUMCHI TURİZM KÖPRÜSÜ İLE BAĞLANDI
Uygur Özerk Bölgesi ile Türkiye arasında açılan turizm yolu sayesinde, 9 ay gibi kısa bir dönem içinde, Türkiye turizminde Çin'den gelen turistlerin %10'unu oluşturan Uygur'lu turistler, Çin’de tanınan vize kolaylıkları sayesinde, artık 1 hafta içinde vizelerini alabilmektedirler. Bu son dönemde 8000 den fazla Uygur'lu, Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Uygur halkının Türk kültür ve tarihine olan merakı, Türk müziğinin ve filmlerinin halk arasında büyük rabet görmesi sayesinde de, bu turizmin yoğun olarak gelişmesini etkilemiştir. Bu yakınlığın artması ile birlikte Uygur Özerk bölgesinde, Türk mallarına, Türk halı ve kilimlerine ve helal gıda ürünlerine ilgi de giderek artmaktadır.
Urumchi Türk Yatırımcıları Bekliyor
22 Kasım 2011’de, Türkiye’nin Pekin büyükelçisi Murat Salih Esenli, Elçilik Ticari Ateşesi ve UYSİD Başkanı Sabir Bogda, Urumchi Ticaret Bakanlık Yetkkileri ile Urumchi’de buluştu ve Türk Sanayi Bölgesi kurulması için verilmiş olan GuenQuen Bu bölgesini inceledi. 2012 yılı itibariyle bölge; Türk gıda firmaları ve farklı sektörlerden Türk firmlarının yatırımlarına açılacak.