Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

30.06.2011

Uysid Başkanı Sabir Boğda'ya Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçimiz Murat Salih Esenli'nin Takdir Mektubu...

 

[26.06.2011]

Uygur'lu İş Adamı GİZLİ KAHRAMAN Volkan ÖZTÜRK

 

 

BELİNDA GIDA Genel Müdür Yardımcısı Uygur asıllı iş adamı Volkan ÖZTÜRK, Türkiye gıda ihracatında ilk 2.sırayı yakalamış bulunmaktadır.

BELİNDA GIDA halen Türkiye’de Turizm, Gıda, Medikal ve İnşaat sektöründe faaliyetler gösterip, kendi tesislerinde ürettikleri gıda ürünlerinde 90 ülkeye ihracat yapmaktadır.

Sincan Özerk bölgesinde Urumçi şehrinde bankacı olan Volkan ÖZTÜRK, 1993 yılından beri Türkiye’de aile firması olan BELİNDA firmasının kurucusudur ve başarı ile temsil etmektedir.  Türkiye’de ilk ihracatı yapan firmalar içindedir.

 

Dilşat UYGUROĞLU Algida Yönetim Kurulu üyesi oldu.

 

Unilever´in dondurma sattığı 115 ülkedeki şirketlerin içinde en hızlı büyümeyi kaydeden, ürün yelpazesini sürekli yenileyerek her yaş, her bütçe ve her beğeniye seslenen Algida’da Yönetim Kurulu Üyesi ve Tedarik Planlama ve Üretimden Sorumlu Direktör olarak Dilşat Uyguroğlu atandı.

1994’ten bu yana Unilever bünyesinde birçok başarılı çalışmaya imza atan Dilşat Uyguroğlu, son olarak Afrika, Orta Doğu ve Türkiye bölgesinden sorumlu Tedarik Zinciri Planlama Direktörlüğü görevini yürütüyordu.

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan Dilşat Uyguroğlu, Unilever’de 1994 yılında başlayan kariyerini, Algida Operasyon Planlama ve Üretimden Sorumlu Direktör olarak sürdürecek.

Unilever’in margarin, ketçap mayonez, çay ve deterjan da dahil pek çok kategorilerinde çeşitli operasyonel görevleri başarıyla tamamlayan ve tedarik zinciri konusunda uzmanlaşan Dilşat Uyguroğlu bugüne kadar Unilever Türkiye açısından dönüm noktası niteliği taşıyan birçok projenin yönetimini üstlendi.

[02.09.2011]

Türkiye Uygur Sanayici ve İşadamları Derneği ile Urumçi Belediyesi arasında Türk işadamlarının Urumçi'e yatırım yapmalarını teşvik etmeye ilişkin stratejik işbirliği çerçeve anlaşması imzalandı.

 

 

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de düzenlenen imza töreninde anlaşmaya derneğin Başkanı Sabir Boğda ve Urumçi Kalkınma Bölgesi Başkan Yardımcısı Esat Huşur imza attı. Törene Urumçi Belediyesi Başkan Yardımcısı Yüen Baoşing de katıldı.

Sabir Boğda, söz konusu anlaşmayla Urumçi'deki kalkınma bölgesinin tanıtım ve pazarlama yetkisinin derneklerine verildiğini belirterek,  Türk işadamlarına yatırım sürecinde hiçbir bedel almadan hizmet vereceklerini söyledi. Uygurların bölgedeki varlığının Türk işadamları için büyük bir avantaj olduğuna işaret eden Boğda, bunun başarı şansını yüzde 50 artırdığını savundu.

Urumçi Belediyesi tarafından kalkınma bölgesinde Türk işadamları için 1100 dönüm alan tahsis edildi.

10.09.2011

10 Seneden beri tekstil ile uğraşan Osmanbey esnafı Mehmet Niyaz KAŞTAŞ

 

ÇİN’E TEKSTİL SATAN İLK  TÜRK TEKSTİLCİ
10 Seneden beri tekstil ile uğraşan Osmanbey esnafı Mehmet Niyaz KAŞTAŞ, Uygur asıllı Türk olup, Türkiye’deki tekstil hayatını Uygur bölgesine olan ihracatı ile büyümüştür. Ve şuanda Urumçi, Golca, Kaşkar, Aksu, Hotan gibi büyük illerde mağazalar zincirleri kurarak satışlarına devam etmektedir. 

Öztürk, Damat, Pablo, Conte, Chamis, Ramsar gibi tekstil markalarının Urumçi’ye girmesine ön ayak olup yerel halkın ciddi beğenisini kazanmıştır. Şu anda aylık 40 Ton’a yakın tekstil ihracatını gerçekleştirmektedir.

Şuanda Urumçi’de RAMSAR, TOPRAK, ÇAYKUR,  SABRİ ÖZER, İHLAS, ÜLKER, ŞÖLEN, BEKO  gibi bir çok firmanın cazip pazarı olmuştur.  Yerel halkın Uygur ve Müslüman olması türk mallarına ciddi ilgi göstermelerine neden olmuştur.  Urumçi Sincan Uygur bölgesinin en büyük şehri olup, Nüfusu 4 milyon üzerindedir.

Urumçi’de son 6 ay içerisinde 25 civarı tekstil mağazası açılmıştır.  Ve Otonom Bölgenin 3600 satış noktasında Ülker Gıda satışı yapılmaktadır.

[02.09.2011]

Medyada, hakkımızda çıkan bazı haberler.

 

 

<< 1 | 2 | 3 >>