Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

Çin Sincan Uygur Özerk Bölgesi Sanayi Bölgesi Genel Durum

 

 
2010 yılında Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı sayın Wen Jiabao ve Türkiye Başbakanı sayın Recep Tayyip Erdoğan arasında Ankara’da Çin-Türkiye işbirliğinin genişlemesi
Çin-Türkiye uzun vadeli ticari ilişkisi hakkında araştırma gibi dosyaları imzaladı.

ÇİN SİNCAN UYGUR ÖZERK BÖLGESİ SANAYİ BÖLGESİ GENEL DURUMU

1-Proje hakkında; 2009 Eylül’de Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesini ziyaret ettiği sırada Urumçi’de Türkiye Sanayi Bölgesi kurma planını ortaya koymuştu.

Bir yıl sonra, 2010 yılında Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı sayın Wen Jiabao ve Türkiye Başbakanı sayın Recep Tayyip Erdoğan arasında Ankara’da “Çin-Türkiye işbirliğinin genişlemesi”, “ Çin-Türkiye uzun vadeli ticari ilişkisi hakkında araştırma” gibi dosyaları imzaladı.

2011 Nisan’da Türkiye Ticaret Bakanlığı ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi Ticaret Bürosu “Sincan Uygur Özerk Bölgesinde Türk Sanayi Bölgesi Kurma Memorandum’u imzaladılar.

Yukarıdaki dosyaların temelinde, Sincan’ı batı ülkelerle ticari ilişkisini genişletmek ve Sincan aracıyla Çin ve Türkiye’nin ticari ilişkisini daha da derinleştirmek amacıyla Türkiye Ticaret Bakanlığı ve Sincan Ticaret Bürosu Urumçi’de Türk Sanayi Bölgesi kurmak için son kararını verdiler.

2- Sincan ve Urumçi’nin Yatırım Ortamı Hakkında;

Sincan Çin’in kuzeybatı sınırlarına yerleşmiş olup, Çin’in en büyük eyaletidir.  Yüzölçümü 166,49 Km2, Çin yüzölçümünün 1/6’sına sahip olmaktadır,  Başkenti is Urumçi’dir.  Moğolistan, Kırgızistan, Özbekistan, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Rusya ve Kazakistan  gibi 8 ülke ile sınırlanmaktadır.  Gümrük sayısı en fazla eyalet olup, birinci derece gümrük sayısı 17, ikinci derece gümrük sayısı 12’dir.

Sincan’ın nüfusu 21 milyon 810 bin olup, azınlıklar %60 civarındadır.  Toplam olarak 47 millet yaşamaktadır.  Esas olarak Uygur, Han, Kazak, Tungan, Kırgız, Moğol, Tacik gibi 13 millet yaşamaktadır.

Sincan aynı zamanda çok zengin bir doğal kaynak kapasitesine sahiptir.  Çin’deki petrol kaynağının %30’u, doğal gaz kaynağının %34’ü ve kömür kaynağının %40’ı Sincan’dadır.

Sincan’ın güneş enerjisi, yer enerjisi ve rüzgar enerjisi de çok zengin olup, Çin’in güneş en fazla görüldüğü eyaletidir.  Bu özelliğinden dolayı, gündüz ve gece sıcaklık derece farkı büyük olup tarım ürünleri için tartışılmaz bir avantaj ortayaçıkmıştır ve pamuk, domates, kavun, üzüm, armut, nar ve ceviz gibi ürünlerle yurt içi ve yurt dışında ün kazanmıştır.  Bunun dışında, pamuk üretimi ülkenin 1/3’üne sahip olmaktadır, domates üretimi ise ülkede birinci, dünyada ise ikinci sırada, dünya ihracat kapasitesinin ¼’üdür.

Sincan ekonomisinin temeli sağlam olduğu için hızlı gelişmeltedir.  2010’da, GDP 85 milyar dolar, büyüme oranı ise %10,6’dır.  Kişi başı GDP yaklaşık 4000 dolar, büyüme oranı ise %9,4’tür.  İhracat-İthalat ise 13,8 milyar dolar olup, bir önceki seneye göre %24,6 artmıştır.

Devletin batıyı geliştirme projesinden sonra, Sincan ekonomisi batının en düşük seviyesinden en yüksek seviyesine dönmüştür  2010’da devlet “ Sincan Gelişme Toplantısı” açtı ve Sincan’ın uzun vadeli gelişmesi için önemli kararları verdi.

1 Eylül ve 5 Eylül arası Urumçi’de düzenlenecek Avrasya Fuarı Çin hükümetinin bölgenin gelişmesi için aldığı önemli adımlardan biri.

Urumçi Asya’nın merkezine yerleşmiş olup, Sincan’ın kuzeyi ve güneyini, Çin ve Orta Asya, Avrupa ülkelerini birbirine bağlar.  Aynı zamanda, Sincan Uygur Özerk Bölgesinin başkenti, Sincan’ın politika, ekonomik, teknik ve kültür başkenti,  Orta Asya’daki en büyük, en gelişmiş şehir ve “ Asya’nın Kalbi”, “ Çin Helal Yemekler Başkenti” diye güzel isimleri vardır.

Urumçi’nin sanayi sistemi yaygın bir şekilde gelişmiş olup, kömür, makine, petrol, kimya, tekstil, altın, inşaat malzemeleri, elektrik, gıda ve yerel ürün gibi sektörleri içermektedir.  Şimdiye kadar, Urumçi’de yatırım yapan dünya ilk 500 şirket, Çin’deki ilk 500 şirket ve ünlü şirketlerden 61 tanesi bulunmaktadır.

2010’da Urumçi’nin GDP’si 20 milyar dolar, büyüme oranı ise %12,2’dir.  Yerel maliye geliri 30 milyar dolar, büyüme oranı ise %35,8’dir.  Yatırılan yatırım 78,5 milyar dolar, büyüme oranı ise % 21,4’tür.  Yerel İhracat-İthalat 6 milyar dolar, %60,2 büyümüştür.

3- Çin-Türk Sanayi Bölgesi Hakkında;

1) Çin-Türk Sanayi Bölgesinin Sektör Odaklanması; Türkiye’nin tekstil, gıda, deri, çelik, makine sektörleri ileri düzeydedir.  Türkiye dünya tekstil ihracatında ilk sıralarda bulunmaktadır.  Yıllık üretimi 50 milyar dolar, ithalatı ise 20 milyar dolardır. Gıda sektörünün değeri ise 200 milyar dolardır ve Avrupa’daki dördüncü gda tedarik devletidir.  2009’da gıda ihracatı 10,5 milyar dolar olmaktadır.

Türkiye’nin bu avantajlarına göre, söz konusu sanayi bölgemiz tekstil, hazır giyim, gıda, ileri teknoloji, deri ve süt ürün sektörüne odaklanmıştır.  Aynı zamanda, başka avantajlı sektörlerinin de yatırım yapmasını bekliyoruz.

2) Çin-Türk Sanayi Bölgesinin Yer Seçimi ve Çevresi Hakkında;

Çin-Türk Sanayi Bölgesi Ganquangpu Sanayi Bölgesinin güneyindedir.  Güneydeki Urumçi şehrinden 40 km, batıdaki Wujiagu şehrinden 16 km, doğudaki Fukang şehrinden 10 km, Midong bölgesine 20 km uzaklıktadır.  Jundong petrol üssü ile sadece 2 km measfe vardır.

Bütün sanayi bölgenin yüz ölçümü 360 km2’dir.  Urumçi, Wujiagu ve Fukang üç şehrin yönetimindedir.  Bunun içinde Urumçi’ye ait olanı 171 km2’lik alanda 350 bin nüfus vardır.

Çevresinde 216 otoyol, 102 otoyol, Urumç,-Turfan otoyolu, özel petrol hattı ve Ganmo otoyolları vardır.  Urumçi uluslar arası havaalanına sadece 30 dakika sürer.  Aynı zamanda, bölgenin güneyinde demiryolu da vardır.

Şimdiye kadar, doğal gaz boruları da hazırdır.  Doğal gaz bölgenin enenrji kaynağı olacaktır.

Bölgede şu an 220 Kw’lık elektrik atölyesi vardır, bunun dışında, bölgede yine 3 tane 220 Kw’lık, 8 tane 110 Kw’lık elektrik atölyeleri kurulacaktır.

Bölgedeki su tesisleri de hazırdır.  Şu an su tedarik kapasitesi günlük 200.000 m3’tür, ileride günlük 400.000 m3’lük kapasiteye ulaştırmayı planlamaktadır.  Ayrıca 250.000 m3’lük bir tane daha su tesisi yapılmaktadır.

Çin Telekom, Yidong ve Liantong gibi GSM operatörleri de bölgeye yerleşmiştir. Yurt içi ve Yurt dışına her zaman, her yerde engelsiz ulaşabilirsiniz.

3) Maliyet Avantajı;

a. Elektrik Maliyeti; Türkiye’deki sanayi elektrik fiyatı gündüz 0,115 $/kwh, gece 0,065 $/kwh,  Urumçi’de ise 0,07 $/kwh, gece gündüz çok farketmezi Türkiye’ye göre %38,3 ucuzdur.

b. Su Maliyeti
Türkiye’de sanayi su maliyeti 3,93 $/m3’dür,  Urumçi’de ise 0,343 $/m3.  Türkiye’deki su fiyatı Urumçi’ninkinden 11,5 kat pahalı.

c. İşçi Maliyeti
Türkiye’deki asgari maaş 475 $,  Urumçi’de ise 300 $-390 $ civarında. Urumçi’deki işçi maliyeti Türkiye’ninkinden % 36,8 ucuzdur.

Yukarıdaki maliyet farkına göre, söz konusu sanayi bölge maliyet konusundan daha avantajlıdır.

4- Diğer Avantajlar;

a.  Yer kiraları devletin en düşük kira seviyesinden %10 - % 50 daha indirimlidir.
b.  Devlet destekleyen ileri teknoloji şirketlerden sadece %15 vergi alınacaktır.  Batı
bölgelerde kurulan şirketlerden de sadece %15 vergi alınacaktır.
c.  Kurallara uyan ihracat firmalarından 5 yıl boyunca yerel vergi alınmayacaktır.
d.  2010-2020 arasında, Sincan’da kurulan orta ve küçük şirketlere vergilerden ikisinden
alınmayacak, üçüncüden indirim yapılacaktır.
e.  Sincan’ın tarım ürün kurallarına uyan firmalardan 5 yıl boyunca yerel vergi alınmayacaktır.
f.  Yabancı yatırım şirketlerin İthal ettiği makinelerden, kurallara göre vergi alınmayacaktır.
g.  Sanayi Bölgenin kurallarına uyan şirketlere belli seviyede destekliyoruz.
h.  Sanayi Bölge kurallarına uyan şirketlere yaptığı yatırımın türüne göre, yatırımın
büyüklüğüne göre destekliyoruz.

4. Yurt içi ve Yurt Dışı Pazarı

Sincan Çin’in içeri bölgeleri ve Orta Asya’nın ortasında yer almış olup, Pazar açısından eşsiz avantaja sahiptir.  Rusya ve diğer 5 Orta Asya ülkelerinin yüzölçümü 21.070.000 km2, nüfusu ise 198.380.000’dir.  Çok büyük Pazar potansiyeline sahiptir.

21.ci yüz yılda, Orta Asya ülkelerinin ekonomisi hızlı gelişti.  Birleşik Milletler “ Dünya Ekonomisindeki En Hızlı Helişen Bölge” diye adlandırdı.

2009 yılında Sincan, Orta Asya’daki 5 ülkee toplam 11,1 milyar dolarlık İhracat-İthalat yaptı.
2010 yılında bu sayı 13,7 milyar dolara ulaşıp, % 23,4 artış gösterdi.  İhracat ürünleri; Pamuk, Kumaş, Domates Salçası, Televizyon, Halı, Bitkisel ilaç ve Ayakkabı.  İthalat ürünleri; Koyun yünü, Çelik, Kağıt, Ahşap, Medikal Ürünleri, Petrol ve Deri.  Aynı zamanda, Kazakistan en büyük ticaret yapan ülke haline gelmiştir.

5. Urumçi İktisat Teknik Bölgesinin Avantajları;

1994 Ağustos’ta devletin izni ile kurulan bu bölge Urumçi şehrinin kuzeybatısında yer almaktadır.  Yüz ölçümü 480 km2, nüfusu 220.000 ve bölgede faaliyet gösteren 4000’den fazla firma bulunmaktadır.  Bu bölgede, ileri teknoloji, ihracat sektörü, gümrükler, lojistik merkezi, depo gibi tesislerde bulunmaktadır.

2010 yılında söz konusu bölge yaptığı imalat 4 milyar dolar olup, %68 büyümüştür.  İhracat-İthalat ise 300 milyon civarındadır, büyüme oranı ise %144,3’tür.
Sincan Uygur Otonom Bölgesi gorselleri
Serbest Bölge Harita Gorünümü
Serbest Bölge Harita Gorünümü
Serbest Bölge Konumu

 

 

 

[09.10.2010]
UYSİD BÜLTEN

Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı ile görüşme.

 

Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Wen Jia Bao, 09 Ekim 2010 tarihinde Türkiye'de yaşayan Sabir Boğda, Volkan Öztürk ve Dilşat Uyguroğlu'nun da aralarında bulunduğu (UYSİD) yöneticılerı ve beşi Uygur ikisi kazak işadamlarından oluşan heyeti İstanbul'da kabul ederek bir toplantı yapmışlardır.
Sayın Başbakan, Sayın Dışişleri Bakanı, ilgi Devlet Bakanları , Sayın Başkonsolos ve Elçilik yetkililerinin de yer aldığı karşılıklı iyiniyet ve hoşgörü içerisinde devam eden toplantıda Sayın Başbakan Wen Jia Bao yapmış olduğu değerlendirmede Türk - Çin ekonomik ilişkilerindeki gelişmeleri ve bu gelişimelerden duymuş olduğu mutluluğu tarafımıza ifade etmişlerdir.
Bu vesile ile davet edilen katılımcılarda kendilerini tanıtıp duygularını ve düşüncelerini ifade etmiştir.
Uygur katılımcıların görüş ve değerlendirmeleri aşağıda yer alan dört ana başlık üzerinde yoğunlaşmıştır.
1-Uygur işadamları ve refakatindekiler Çin Halk Cumhuriyeti'ne giriş ve çıkışlarında bir takım zorluklarla karşılaşmaktadır.
2-Memleketimizde yaşayan yakınlarımız başta hac, eğitim, ticaret ve seyahat amaçlı ziyaretleri için pasaport almakta zorlanmaktadırlar.
3-Çocuklarımızın memleketimizde eğitim görmesi konusunda kolayklık sağlanmalıdır.
4-Uygur İşadamları, Çin-Türkiye ekonomik ilişkilerinin gelişiminde daha aktif görev almak konusunda istekli ve hazırdır.
Tarafımızca sıralanan talepler Sayın Çin Başbakanı tarafından da olumlu bulunmuştur. Sayın Başbakan, Çin hükümetinin tüm vatandaşlarının özgürce seyahat etmesini teşvik etmesi gerektiğini belirterek, sınır kapısındaki sorunların tüm seyahatçiler için, özellikle yurdunu ziyaret eden misafirler için iyileştirilmesi konusu ile özellikle ilgileneceğini, Uygurların yaşam seviyesinin bundan sonra çok daha hızlı gelişeceğini ifade etmişlerdir.
Karşılıklı iyi dileklerle ve son derece yapıcı bir şekilde sona eren toplantı ile ilgili özet değerlendirmemizi bir basın bülteni ile kamuoyuna duyurulması gereği hasıl olmuştur.
Saygılarımızla
Sabir Boğda
Volkan Öztürk
Dilşat Uyguroğlu

[26.06.2011]

Türkiye ve Sincan Uygur Otonom Bölgesi ile Dostluk Görüşmeleri

 

 

26 Haziran 2011’de Türkiye ve Sincan Uygur  Otonom Bölgesi arasındaki Turizmi güçlendirme ve tanıtım amaçlı Urumçi Sheraton Otelinde verilmiş olan organizasyona,  ÇİN TÜRK BÜYÜKELÇİSİ Sayın Murat Salim ESENLİ, OTONOM BÖLGE BAŞKAN YARIMCISI  Huang WEI, TURİZM ATEŞESİ İlknur  YİĞİT, UYSİD Yönetiminden işadamı Sabir BOGDA, Volkan ÖZTÜRK, Gökhan  ŞİŞMAN katılımıyla ve katkılarıyla başarıyla gerçekleşmiştir.

Uygur Otonom Bölgesinden 150’ye yakın katılımcı işadamının Türkiye’ye yapması planlanan yatırım ve seyahatleri hakkındaki planlar için uysid aracılığıyla Büyükelçi’ye dilekler aktarılmıştır.

Katılımcı firmalar,ARMAN, İSTANBUL GIDA, URUMÇİ BÜYÜKPAZAR, MAYGÜLÜ, TOMARİS, PARLAK VE MİRAJ gibi firmaların katkılarına teşekkürler.

UYSİD

[04.05.2010]

Tarihli Zaman Gazetesi Ekonomi sayfasında yer almış haber, Sabir BOĞDA ile yapılmış ropörtaj.

 
Türk tüketicisi, her yıl 4,5 milyar dolar cep telefonuna para harcıyor. Bunun 1 milyar dolarlık kısmı resmi ve kaçak yollarla olmak üzere Uzakdoğu'dan ithal ediliyor.

Özellikle kaçak getirilen cihazlar vergi ödemediği için Maliye'nin bu konuda büyük kaybı oluyor. Söz konusu boşluğu gören Uygur asıllı girişimci Sabir Boğda, dünyanın en büyük telefon anakartı üreticilerinden Hong Kong merkezli Forme Communication Tecnology ile Türkiye'de ortak telefon üretimi konusunda anlaştı. Sabir Boğda, 3 milyon dolar yatırım yaparak cihazların tasarımından üretimine kadar yüzde 75'lik oranını Türkiye'de gerçekleştireceklerini ifade ediyor.

Hong Kong'lu ortağıyla Türkiye'de cep telefonu üretimi için Forme Elektronik Türkiye'yi kuran girişimci Sabir Boğda, yıllık 1,2 milyon adet üretim kapasitesi olan yeni bir hat kurmuş. Botech Elektronik'le ortak üretim anlaşması yaptıklarını söyleyen Boğda, 'coordinate files', 'boom list' ve 'gerber file' gibi teknik süreçleri de Türkiye'de yapacak. Maliye'nin yurtdışından getirilen 200 liranın altındaki telefonlara uyguladığı 50 liralık maktu verginin yerli üreticilere de uygulanmasından yakınan Boğda, "Bakanlıklarla görüşüyoruz. Söz konusu verginin kalkmasına Maliye Bakanlığı da yeşil ışık yaktı. Uygulamanın kalktığı günün yarını seri üretime başlayacağız." sözlerine yer verdi. Üretim maliyetlerinin Çin'le aynı olduğu, verginin kalkması durumunda 50 liralık avantajla piyasada bulunacaklarını söyleyen Boğda, "Bu durumda Türk tüketicisi de yerli malı tercih ederse, 1 milyar lira ülkede kalır." diyor. Ayrıca, talebe göre üretim kapasitesini artıracaklarını söyleyen Boğda, yeni istihdam da oluşturacaklarını söyledi. Sabir Boğda, yılda 4,5 milyar dolar tutarında telefon ithalatı yapan Türkiye'nin bu rakamı düşürmek ve yerli telefon üretebilmek adına getirdikleri teknolojinin Avrupa ve dünyada yapılan ürünlerle rekabet edebilecek kalitede olduğunu savundu.

Üretimin yüzde 75'i Türkiye'de gerçekleştirilecek

Deneme üretimi yapan şirket, anakart dizgisinin tamamının Türkiye'de yapılmak üzere, toplam üretimin yüzde 75'inin yerli olmasını sağlamış durumda. İlerleyen zamanlarda söz konusu oranı daha da artırmayı düşündüklerini aktaran Boğda, yurtdışından sadece birkaç ülkenin yapabildiği çipleri alacaklarını söyledi. Dünyada, genelde telefon üreten firmaların aynı zamanda bilgisayar ürettiğini gözlemlediklerini söyleyen Boğda, ileriki dönemlerde dizüstü bilgisayar üretimi yapmayı da düşündüklerini söyledi. Boğda, "Amacımız, yerli üretimi artırmak ve istihdama katkı sağlamaktır." dedi. Firmanın tasarladığı cep telefonları birkaç renk seçeneği ile piyasaya sunulacak.

 

Uygurlu ünlü sanatçı ile röportaj.

 

 

[03.03.2012]

Tarihli Sabah Gazetesi sayfasında yer almış haber.

 

 

Urumçi şehir merkezindeki "İkinci Köprü" adlı alışveriş merkezinin üçüncü katında faaliyete geçecek Türk çarşısı, yaklaşık 6 bin metrekarelik bir alana kuruluyor.


Dekorasyon aşaması bitirilen çarşıda 138 adet dükkan, 2 adet turizm ofisi, çocuk oyun alanı ve mescit bulunuyor.

Türk ürünlerini Uygurlu tüketicilerle buluşturacak olan çarşıda başta tekstil ve konfeksiyon olmak üzere gıda, deri, kozmetik, kuyumcu ve bujiteri gibi birçok alanda ürünün toptan ve perakende satışı yapılacak.
İmza töreninde konuşma yapan Türkiye Pekin Büyükelçiği Ticaret Başmüşaviri Ender Öncü, "Temennimiz Türkiye ile Çin arasında hızla gelişen ilişkilerden Sincan Uygur Özerk bölgesinin de pay almasıdır" dedi.

Sincan Uygur Özerk Bölgesinin Türk yatırımcılar için Çin'e batıdan giriş kapısı olma özelliği taşıdığını belirten Öncü, "Türk Markaları Çarşısı, bölgede Türkiye için bir ilki teşkil edecek ve önemli bir atılıma imza atacak" diye konuştu.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi Dışişleri Ofisi Başkan Yardımcısı Ay Li ise yaptığı konuşmada, "Çin ve Türkiye ilişkilerinin ivme kazandığı bu dönemde, ticaret ve turizm alanında bölgemize gelen Türk yatırımlarını son derece memnuniyet verici buluyoruz" ifadelerini kullandı.

İmza töreni, Uygurlara has kostüm ve dansların sunulduğu gösteriyle sona erdi.

"LOJİSTİK VE YASAL PROSEDÜRLE DE İLGİLENECEĞİZ"

Yerel yetkililer ve bölgede yatırımı bulunan birçok Türk işadamının da katıldığı imza töreninin ardından AA muhabirine konuşan Türk Markaları Çarşısı Genel Müdürü Gökhan Şişman, "Çarşıda mağaza açan esnafların ürünlerinin Türkiye'deki fabrika ya da tedarikçi firmalardan bölgeye lojistiği ve gümrükle alakalı yasal prosedürü de tamamıyla kendimiz üstleniyoruz" dedi.

Türk ürünlerine gösterilen ilginin bölgede faaliyet gösterecek işadamlarını memnun edeceğine dikkati çeken Şişman, "İleri dönemlerde Kaşgar bölgesinde açacağımız Türk çarşısıyla beraber ürünlerimizin Çin iç pazarına girmesinde Sincan bölgesinin önemli bir kapı olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.
Haynan ve Çin Güney Havayolları, geçen sene Urumçi'den İstanbul'a direkt seferlerle yolcu taşımaya başlamıştı.

Yetkililer, Türk Markaları Çarşısının Mayıs'tan itibaren faaliyete geçeceğini belirtiyor.

[03.03.2012]

Tarihli Sabah Gazetesi sayfasında yer almış haber.

 

 

中国最大土耳其名品贸易城落户新疆二道桥市场

http://www.sina.com.cn  2012030417:09  亚心网

  亚心网讯(记者黄萍 杨智慧)32日,在浓郁的伊斯兰风格二道桥美食歌舞大剧院,一派喜气的节日景象,新疆创天集团和土耳其奥莱特进出口公司在二道桥美食歌舞大剧院举行土耳其名品二道桥贸易中心落户新疆二道桥市场签约仪式。

 土耳其驻华大使馆首席商务参赞恩德·昂基先生在出席土耳其名品二道桥贸易中心签约仪式发表了热情洋溢的讲话./记者 黄萍

新疆维吾尔自治区人民政府外事侨务办公室副主任艾力·阿布力米提出席签约仪式说,中土两国建交40年来,两国高层互访日益频繁,政治互信不断加深,经贸合作迅速扩大,文化交流越发密切。图/记者 黄萍

新疆创天集团董事长栾立新和土耳其奥莱特进出口公司总经理沃尔坎在二道桥美食歌舞大剧院举行土耳其名品二道桥贸易中心落户新疆二道桥市场签约仪式上。图/记者 黄萍

土耳其驻华大使馆首席商务参赞恩德·昂基先生、土耳其驻华大使馆商务参赞处木拉提买它先生、土耳其维吾尔商会主席萨比尔·博格达先生、土耳其维吾尔商会副主席、奥特进出口公司总经理沃尔坎·奥兹图尔克先生、自治区外事侨务办、自治区商务厅、自治区工商联、乌鲁木齐市外办等领导出席了签约仪式。

土耳其驻华大使馆首席商务参赞恩德·昂基先生在致辞说,中国国家副主席习近平近期在土耳其访问期间,在伊斯坦布尔出席中国土耳其经贸合作论坛,并发表重要讲话,中土双方在经贸论坛上签署了共计14亿美元的经贸合同。中国与土耳其的经贸往来发展迅速。中土之间的贸易总额已由2000年的10亿美元上升到2010年的195亿美元。2011年,两国之间的贸易总额更是达到242亿美元。目前,中国已是土耳其第三大贸易伙伴,仅次于俄罗斯和德国。两国计划到2015年时,将双边贸易总额提高到500亿美元;到2020年要达到1000亿美元。今天,土耳其名品二道桥贸易中心签约,也是推进和深化2010年中国国家总理温家宝和2012220日至222日中国国家副主席习近平的访问土耳其的经贸合作成果。今明两年又是中土两国互办文化活动年,我们将土耳其名品二道桥贸易中心作为宣传中土友好,增进传统友谊,为两国旅游文化交流的重要平台。

  自治区工商联副会长、新疆创天集团董事长栾立新在致辞中表示,中国和土耳其两国人民的友谊源远流长,早在一千多年前,古丝绸之路把两国人民紧紧联系在一起。作为中国向西开放的桥头堡,中国新疆与土耳其经济互补性强,有着良好的发展潜力和合作空间。近年来,中国新疆同土耳其的贸易发展迅速,文化、旅游等方面的交流合作日益密切,作为新疆文化旅游龙头企业的新疆二道桥旅游科技发展有限公司,为让丝绸之路重放光芒,也为承接丝绸之路的百年历史,重新打通中西亚文化商贸领域的广泛合作,决定提供近7000平米商铺与土耳其驻中国维吾尔商会合作打造顶级国际化的土耳其物流平台。土耳其名品二道桥贸易中心仅仅是我公司和土耳其方面进行合作的开始,我们还将在房地产开发、金融、旅游、能源、矿业开发等方面进行深度合作,前景广阔。

  土耳其名品二道桥贸易中心位于二道桥市场3楼,是由新疆创天集团投巨资新建的,占地7000平方米,2011年新疆二道桥旅游科技发展有限公司又投入了860余万元进行了整体装饰装修,只有民族的才是世界的,二道桥生生不息的商脉已跳动了100多年,如今这脉动更加激昂有力,作为世界了解新疆的窗口,新疆对外宣传的桥梁,二道桥这颗有着浓郁民族特色的丝路明珠。在二十一世纪锭放出民族商业的璀璨光芒。

据悉,此次合作得到了土耳其政府和自治区及乌市领导的大力支持,所有入驻二道桥三楼土耳其贸易中心的商户,全部为土耳其当地品牌经销商,所有经销商将会得到土耳其政府的免税、免机票等大力支持。

土耳其在经济社会领域取得的巨大发展成就令世界钦佩。去年,土耳其经济增速仅次于中国,在全球排名第二,是世界第16大经济体。土耳其是北约(NATO)和20国集团(G20)成员国。

 

<< 1 | 2 | 3 >>