Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

 

Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Uygur İş Adamları ile Urumçi Hatırası

 

 
 
 
 
 
 
 

 

Sayın BaşbakanYardımcısı Ali Babacan Urumçi'de Türk Çarşısı Gezi Hatırası

 

 
 
 

 

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Sincan Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Başkanı Yardımcısı Huang Çuanyen Türk Pazarını ziyaret ederek pazardaki Türk ve bölgenin iş adamlarına destek verdi.

 

 
 
 

 

Çin'deki İlk Türk Ticaret Merkezi Urumçi'de Açıldı

 

 
Türkiye'nin Çin'deki ilk ticaret merkezi olan Türkiye Malları Erdaoqiao Ticaret Merkezi bugün Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de açıldı.

    Açılış törenine Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Sincan Uygur Özerk Bölgesi Komitesi Başkan Yardımcısı Huang Çuanyen ve Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliğinden Ticaret Müsteşarı (Başmüşaviri) Ender Öncü dâhil olmak üzere Çin ve Türkiye'den çeşitli konuklar katıldı.

    Çin Komünist Partisinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi Dışişleri Ofisi Sekreteri Wu Şien açılış töreninde Türkiye'nin Urumçi'de ticaret merkezi kurmasını kutladı. Wu Şien, Çin ile Türkiye arasındaki dostluğun uzun geçmişe sahip olduğunu İpek Yolu'nun Çin ile Türkiye halkları arasında dostluk köprüsü kurduğunu hatırlatarak ticaret merkezinin başarılı olacağına ve iş adamlarının bundan verimli sonuç alacağına inandığını söyledi. Sincan Uygur Özerk Bölgesi Ticaret Genel Müdürü Hi Yiming, Türkiye Malları Erdaoqiao Ticaret Merkezinin kuruluşunun Çin ile Türkiye arasında Şincan'da gerçekleştirilen ekonomik ve ticari iş birliğinin başarılı bir örneği olduğunu, bu projeyle iki ülke arasında ticaret alanındaki kapsamlı iş birliğinin hızlandırılacağını umduğunu kaydetti.

    Ticaret Müsteşarı Ender Öncü ise Sincan'ın Türkiye ile Çin arasında önemli bir dostluk köprüsü olduğunu, Türkiye'nin Sincan ile ticari ve kültürel alanlarda iş birliği yapmaya büyük önem verdiğini, ticaret merkezinin kurulmasının iki ülke arasındaki dostluğu daha da yoğunlaştıracağını ifade etti.

    Sekiz bin metrekarelik alanı kapsayan Türkiye Malları Erdaoqiao Ticaret Merkezi'nde seksenden fazla tezgâh bulunuyor. Merkezde giyim, aksesuar, kozmetik ürünler ve gıda gibi 120'den fazla Türk markası yer alıyor. Bunun yanı sıra Türkiye tarzı güzellik salonu, kafe ve çocuk eğlence tesisleri de bulunuyor.

[09.Eylül.2012]
Hürriyet Gazetesi Haberi

Çin' batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Urumçi şehrinde "İkinci Köprü" adı verilen Türk çarşısı açıldı.

 

 
Çarşıda 90 mağazada 300’ü aşkın Türk markasının toptan ve perakende satışı  yapılıyor. Urumçi şehir merkezindeki tarihi “Pazar”ın hemen karşısında bulunan  çarşının açılışı, Türk ve Çinli yetkililerin katıldığı törenle yapıldı. Avrasya Expo’suna katılmak üzere Urumçi’ye gelen Başbakan Yardımcısı Ali  Babacan ve Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli’nin de gezdiği çarşıda, tamamı Türkiye’den ithal ürünler satılıyor. 8 bin metrekarelik alana kurulan pazarda Türk markalarının  toptan ve perakende satışı yapılıyor. Çarşı yetkilisi Sabir Boğda, Çin’in diğer  bölgelerinde de benzer ticaret merkezleri açmayı planladıklarını belirtti. Bölgedeki Türk ürünlerine olan ilginin her geçen gün arttığını söyleyen Boğda, bölgede tekstil ve helal gıda ürünlerine talebin çok fazla olduğunu vurguladı.

[08.Eylül.2012]
World Bulletin Haberi

Turkish bazaar opens in China

 

 

More than 300 Turkish brand goods get sold in 90 shops in a Turkish bazaar in Urumchi city of China's Xinjiang Autonomous Region.

Turkish and Chinese officials attended the inauguration of the Turkish bazaar named "Second Bridge".

Turkish Deputy Prime Minister Ali Babacan had a chance to tour the bazaar along with the Turkish Ambassador in Beijing Murat Salim Esenli when he came to Urumchi to attend the Eurasian Expo.

An official of the Turkish bazaar, Sabir Bogda underlined that there was great demand for textile goods and halal food items in the region.

[09.Eylül.2012]
Milli Gazete Haberi

Çin'de bizden bir çarşı.

 

 

Çin'in batısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Urumçi şehrinde ''İkinci Köprü'' adlı Türk markaları pazarında, 90 mağazada 300'ü aşkın Türk markasının toptan ve perakende satışı yapılıyor. Urumçi şehir merkezindeki tarihi ''Pazar''ın hemen karşısında bulunan çarşının açılışı, Türk ve Çinli yetkililerin katıldığı törenle yapıldı. Avrasya Expo'suna katılmak üzere Urumçi'ye gelen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli'nin de gezdiği çarşıda, tamamı Türkiye'den ithal ürünlerin satıldığı 90 mağaza bulunuyor.

8 bin metrekarelik alana kurulan pazarda 300'ü aşkın Türk markasının toptan ve perakende satışı yapılıyor. Urumçi'de kurulan pazarın en büyük özelliğinin ise, çarşıda mağaza açan esnafların ürünlerinin, Türkiye'deki fabrika ya da tedarikçi firmalardan bölgeye lojistiği ile gümrükle ilgili yasal prosedürlerin de kurucu firma tarafından üstlenilmesi olduğu belirtiliyor.

Çarşı yetkilisi Sabir Boğda, Çin'in diğer bölgelerinde de buna benzer ticaret merkezleri açmayı planladıklarını ve amaçlarının Türk ürünlerinin Çin'de daha çok yer alması olduğunu belirtti. Bölgedeki Türk ürünlerine olan ilginin her geçen gün arttığını ve Türk firmalarının bölgede ticari faaliyetlerini daha fazla artırmasının gerektiğini söyleyen Boğda, bölgede tekstil ve helal gıda ürünlerine talebin çok fazla olduğunu vurguladı.

[09.Nisan.2012]
HaberTürk Gazetesi Haberi

-

 

 
-
-

BAŞBAKAN Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, bakanlar ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in yanı sıra çok sayıda işadamı ve gazeteci ile birlikte Çin çıkarması yap tı. Ziyaretine Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başkenti Urumçi’den başlayan Erdoğan’ı, havalimanında Çinli yetkililerin yanı sıra yöresel kıyafetli gençler çiçeklerle karşıladı. Kenti ziyaret eden ilk Türk Başbakan olan Erdoğan ilk ziyaretini Urumçi Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi’ne yaptı. Er doğan, enerji konusunda faaliyet yürüten TBEA ve Gold Wind şirketlerinde incelemelerde bulundu. Erdoğan, rüzgâr türbini imal eden Gold Wind yetkililerinden brifing aldı.

‘YATIRIM SÖZÜ ALDIK’
Kendisine hediye edilen rüzgâr türbini maketini makam aracının üzerine koyarak gazetecilere poz veren Erdoğan, fabrikadaki incelemelerine ilişkinise “Yatırım için davet ettik, Dışişlerimiz ile irtibat halinde Türkiye’de de karşılığını bulmak üzere inşallah kendilerinden yatırım sözü aldık. Temenni ederim ki böyle bir yatırım gerçekleşir” açıklaması yaptı. Urumçi’de Çin Komünist Partisi Sincan Komitesi Sekreteri Zhang Chunxian ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi Valisi Nur Bekri ile görüşen Erdoğan, daha sonra onuruna verilen yemeğe katıldı.

UYGUR'DA SEVGİ GÖSTERİSİ
BAŞBAKAN Erdoğan Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Büyük Pazar’ı ziyaret etti. Kendisine büyük sevgi gösterisinde bulunan Uygur Türkleri ile sohbet ederek meyve kurusu tadan ve satın alan Erdoğan’ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan ve bakan eşleri de pazarı dolaştı. Emine Erdoğan basın mensuplarına organik ürünlerden tüketmelerini önerdi.

2.İHALE KARARI 2 AY İÇİNDE
BAŞBAKAN Erdoğan’ın Çin’e yaptığı ziyarete eşlik eden Enerji Bakanı Taner Yıldız nükleer enerji konusunda açıklamalarda bulundu. İkinci nükleer santral ihalesine iki ay içinde karar vereceklerini belirten Yıldız, bu konuda Güney Kore, Japonya, Rusya ve Çin’in öne çıktığını söyledi. Yıldız, “İkinci nükleer santralı Çin’in yapıp yapmayacağına bu gezide karar verilecek” dedi. Bakan Yıldız, konuyla ilgili olarak Çin Enerji Bakanı ile bir görüşme yapacağını da aktardı.

‘TÜRBİN İÇİN YER ÇOK’
Başbakan Erdoğan ise, rüzgâr türbinleri konusunda yerin belli olup, olmadığına ilişkin bir soru üzerine “Yer çok” derken Yıldız da “Tüm rüzgâr haritalarımız hazır” bilgisini verdi.

 

-
-
-

 

 

[21.02.2012]
Medyafaresi.com Haberi

-

 

Erdoğan-Jinping görüşmesi saat 18.00’da başladı. Başbakan Erdoğan konuk devlet başkan yardımcısını kapıda karşıladı. Daha sonra ikili görüşmeye geçildi. İkili görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeler yapıldı. Buradaki görüşmelere Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik de katıldı. Görüşme basına kapalı yapıldı. Heyetlerin de katıldığı görüşmeye ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. (Cihan)

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ziyareti vesilesiyle İngilizce yayımlanan China Daily gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Çin’le ilişkilerini güçlendirmek istediğini belirterek, iki ülkenin BM ve G20 çerçevesinde pek çok küresel kaygıyı paylaştığını ifade etti.

Xi Jinping’in ziyaretini bir kilometre taşı olarak nitelendiren Büyükelçi Esenli, "Ziyaret, 2009 yılından beri tasavvur edilebilecek her alanda esaslı ilerlemelerin kaydedildiği ilişkileri güçlendirecek" dedi.

Türkiye’nin dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olduğunu vurgulayan Büyükelçi Esenli, hükümetlerin karşılıklı ekonomik ve ticari ilişkilere yeni bir zemin teşkil edecek çeşitli anlaşmalar üzerinde çalışmakta olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin stratejik konumu, dinamik ekonomisi, geniş pazarı, ticari teşvikleri ve nitelikli işgücüyle bankacılık, madencilik, inşaat ve enerji gibi alanlarda yabancı yatırımcılara sayısız fırsatlar sunduğuna dikkat çeken Murat Salim Esenli, ikili ticaretteki dengesizliğe ilişkin olarak "Uzun vadede ihracatı istikrarlı biçimde arttırmanın yanı sıra, kısa vadede Çin’den daha fazla doğrudan yatırım çekerek denge sağlamayı arzu ediyoruz" diye konuştu.

[22.02.2012]
Sabah Gazetesi

Yahya Bostan - Mesut Er

Dolmabahçe'deki çalışma ofisinde bir araya gelen Jinping ve Erdoğan, 'Nükleerin Barışçıl Amaçlı Kullanımı Anlaşması'nın imzalanması konusunda görüş birliğine vardı

 

Ankara'daki temaslarından sonra İstanbul'a gelen Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Yardımcısı Xi Jinping, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede nükleer santral konusunda dev bir adım atıldı. Erdoğan geçirdiği ameliyat sonrasında 11 gün sonra ilk kez Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne gelerek Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Jinping ile 1 saat 15 dakika görüştü. Erdoğan Jinping'i çalışma ofisinin kapısında karşıladı. Erdoğan ile Jinping yaklaşık 25 dakika baş başa görüşme yaparken ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

ÇİN, NÜKLEER SANTRALE TALİP
Heyetler arasındaki görüşmeye Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da katıldı. Ankara, nükleer politikasındaki dev adımı Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jinping'le yaptığı görüşmede attı. İkili ve heyetler arası görüşmede Türkiye ile Çin arasında imzalanması planlanan "Nükleerin Barışçıl Amaçlı Kullanımı Anlaşması" taslağı görüşüldü. Çin, Türkiye'de yapılacak 20 milyar dolar değerindeki nükleer santrale talip olurken, müzakereler başlamadan önce anlaşmanın imzalanmasına karar verildi. Başta Suriye olmak üzere Ortadoğu'daki gelişmelerin ele alındığı görüşmeye Türkiye'nin yapmaya hazırlandığı nükleer santraller damgasını vurdu. Çin'le "nükleerin barışçıl amaçlı kullanımı" konusundaki anlaşmanın taslağı ele alındı. Erdoğan ile Jinping anlaşmanın Erdoğan'ın nisan ayında Çin'e gerçekleştirmeyi planladığı ziyarette imzalanması konusunda mutabakata vardı. Nükleer santral yapmaya hazırlanan Türkiye, nükleerde iletişimde olduğu çeşitli ülkelerle nükleeri barışçıl amaçlı kullanım anlaşması imzalıyor. Daha önce Rusya ve ABD ile imzalanan anlaşma bazı komşu ülkelerle de yapılmıştı. Anlaşmanın imzalanmasının ardından Çin'le nükleer santralın yapımı konusunda müzakerelere başlanması planlanıyor. Kaynaklar, "nükleer işbirliği yapacağımız ülkelerle bu anlaşmayı imzalamamız gerekiyor. Ancak bu nihai bir anlaşma değil. Çin, finans olarak çok güçlü. Çin'in içinde bulunacağı bir konsorsiyumla müzakerelere başlanabilir" dedi.

'HİDO' FORMASI HEDİYE EDİLDİ
Jinping, akşam da İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından Ortaköy'deki Feriye Lokantası'nda onuruna verilen yemeğe katıldı. Burada Jinping'e NBA'de oynayan Hidayet Türkoğlu'nun imzalı Milli Takım ve Orlando Magic formaları hediye edildi.

[22.02.2012]
Samanyoluhaber.com

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye ile Çin arasında bankacılık faaliyetleri için çalışma başlattıklarını açıkladı...

 

Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye -Çin Forumu'na verilen arada gazetecilerin gündeme dair sorularını cevapladı. Çin Devlet Başkan Yardımcısı Xi Jin Ping ve heyeti ile yapılan görüşmelerin ardından 'banka yatırımları' adına bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine Babacan, 2010'da bir Çin bankasına İstanbul'da büro açması için lisans verdiklerini belirtti.

Türkiye'de Çin bankası görmeyi de arzu ettiklerini dile getiren Babacan, "Yine Ziraat Bankası olur, başka bir banka olur. Çin'de de kurulu, lisans almış bir bankanın orada hizmete girmesi çok faydalı olacaktır. Biz buna açığız. Muhataplarımız bir araya gelip görüşecekler. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bunu Çinli muhatapları ile ele alacak. Bu ne kadar kısa zamanda hayata geçerse o kadar iyi olur." ifadelerini kullandı.

"ÇİN İLE NÜKLEER ENERJİ DE GÜNDEME GELDİ"

Çin ile görüşmelerde nükleer enerji konusunun gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine de Babacan, burada bir diyalogun başlayacağını duyurdu. Türkiye'nin 2023 hedefinin 3 santral olduğuna işaret eden Babacan, ilkinde Rusya ile yapılan anlaşmanın devam ettiğini bildirdi. İkinci olarak Koreliler ve şimdi Japonlar ile ilgili olduğunu bildiren Babacan, şunları kaydetti:

"Üçüncü santral projemiz zaten var. Dolayısıyla Çinliler'le bir diyalog başlayacak. Bu diyalog, ikinci için mi, yoksa üçüncü için mi olur? O biraz Japonlarla olan görüşmelerin gidişine bağlı. Ben, Tokyo ziyaretimde söyledim. Biz Japon teknolojisine güveniyoruz. Japonya ile olan görüşmelerin en kısa sürede bitmesini arzu ediyoruz. Öte yandan Kore ile diyaloğumuz tekrar canlanmış durumda. Çin ile de yeni bir diyalog süreci başlıyor. Unutmayalım ki 2023 hedefimiz 3 santral."

Ali Babacan, Çin'den Türkiye'ye daha fazla turist gelmesi konusunda Çin tarafında bir irade gördüklerini vurguladı.

[10.03.2012]
HaberTürk Gazetesi Gazetesi

Fatih ALTAYLI

-

 

 

YORUCU ve uzun Güney Kore-İran gezisinin yorgunluğunu atamadan, bu kez de Başbakan Erdoğan’la beraber Çin’deyiz.
Başbakan Erdoğan bitmez tükenmez enerjisiyle İstanbul’dan Konya’ya gidip, orada il kongresine katıldıktan sonra bizi de peşine takarak Çin’in Sincan Uygur Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Urumçi’ye geldi.
Çin’in bu “sorunlu” bölgesine gelirken bir yoksulluk ve hatta bir sefaletle karşılaşmayı bekliyorduk.
Yanılmışız.
Urumçi, Türkiye’nin en modern kentleriyle kıyaslanabilecek bir şehir.
Her tarafta gökdelenler, büyükmodern binalar, otel zincirlerinin lüks uzantıları, otoyollar, sanayi bölgeleri.
Sabah 6’da vardığımız Urumçi’de Başbakan Erdoğan’la beraber sanayi tesislerini gezdik.
Önce dünyanın en önemli solar cell ve trafo üreticilerinden birinin Urumçi’deki solar cell fabrikasındaydık. Burada güneş pillerinin üzerindeki silikon kaplamalar üretiliyordu.
Ardından yine dünyanın en büyük rüzgâr santralı üreticilerinden birinin tesislerini dolaştık.
Tesislerde en fazla dikkatimi çeken, çalışanların disiplini oldu.
Sanki robot gibiydiler.
Uzakdoğu’nun sanayi ve teknolojide gelişmiş ülkelerinin tamamında gördüğümüz bir manzaraydı bu.
Ardından Başbakan Erdoğan’la beraber Urumçi’nin en büyük camisine, oradan da Urumçi Pazarı’na gittik.
Urumçi Pazarı dediğim, bizim Mısır Çarşısı’nın onun kadar tarihi olmayanı, yani “çakması”.
Erdoğan’ın camiden çarşıya kadar olan mesafeyi yürüyerek gitme talebi güvenlik nedeniyle Çinliler tarafından geri çevrilse de, Erdoğan aynı Türkiye’de yaptığı gibi çarşıya girer girmez bir anda halkla kaynaşıverdi.
Çarşıyı dolaşırken Uygurlara özgü kuruyemişlerin hepsinin tadına baktı, bazılarından aldı, esnafla sohbet etti.
Yediklerinin parasını vermeye kalkışınca esnaf kırık dökük bir Türkçe’yle, “Hayır bunlar bizim Başbakan’ımıza ikramımız” dedi ve para almayı reddederek birlikte fotoğraf çektirmeyi tercih etti.
Çinli yetkililerin bütün engelleme gayretine rağmen Erdoğan çarşı çıkışında da halkın arasına daldı, sohbet etti, fotoğraf çektirdi.
Doğu Türkistanlıların da hem Başbakan’a hemde beraberindeki Türk heyetine ve Batı’daki akrabaları olan bizlere gösterdiği sevgi ve muhabbeti hiçbir Türk cumhuriyetinde görmediğimizi söylemeliyim.
Çarşı ziyaretinin ardından Başbakan Erdoğan resmi yemeğe katılırken bizler de heyetten ayrıldık ve bir Uygur lokantasında yerel bir grubun çaldığı şarkılar eşliğinde, “Yıldızların Altında”yı Uygurca dinleyerek Uygur yemekleri yedik.
Siz bu satırları okurken biz önce Pekin, ardından da Şanghay’da olacağız.
“Az gelişmiş Urumçi”den sonra “çok gelişmiş” Pekin ve Şanghay nasılmış görelim bakalım!

 

[16.08.2012]

Tarihli Sabah Gazetesi sayfasında yer almış haber.

 

Çin halk Cumhuriyeti Sincan Uygur Özerk bölgesi başkenti Urumçi'de ve Çin’de ilk Türk pazarı hizmete girdi.
Toplam 92 mağaza 1 mescid ve çocuk oyun alanı ve bir kafetarya ve kültür merkezi, restaurantlarıyla hizmete giren AVM tamamıyla bölge halkını Türk ürünleriyle buluşturmakta.
Urumçi'nin Büyük Pazar ve Köprü Pazarı meydanında bulunanAVM Çin'in iç kısmından gelen 6 milyon iç turizmi ağırlamaktadır.

Binlerce bölge halkı ve turistlerin ilgi odağı olmuştur. Ağustos sonu bitmesi planlanan AVM'nin şimdiden bölgenin ilgi odağı ve Türk girişimcilerin bölgede yatırımını açacak olan Türk Ticaret Merkezi iki ülke arasında ticari köprü olma hedefinde ilerlemektedir.

 

 

<< 1 | 2 | 3 >>